استفاده از چرخه رنگ برای زیبا کردن فضای داخلی و دکوراسیون

آیا تا به حال دقت کرده­ اید که رنگ دیوار­ها و سقف­ ها اکثر منازل مسکونی کشور، رنگ ها تکراری استخوانی، کرم و یا سفید شیری است. همانطور که رنگ اکثر اتومبیلها در خیابانها، رنگهای کسل کننده سفید، سیاه و نقره­ای است. درست همانطور که رنگ غالب پوشش مردم مشکی و یا رنگهای بی روح و خنثی است. شاید این موضوع جنبه فرهنگی داشته باشد و یا به نوعی نشان دهنده روحیه عمومی مردم باشد. این در حالی است که در بسیار از کشورهای دنیا با موقعیتهای جغرافیایی، تاریخی و فرهنگی متنوع، استفاده از رنگ ها در زندگی روزمره جایگاه برجسته ای دارد.

اهمیت رنگ:

پس بهتر است کمی جسارت به خرج دهیم و فضای زندگی خود را با استفاده از ترکیب های مختلف رنگ غنی تر کنیم.

ما می­توانیم تنوع استفاده از رنگ­های مختلف در فضای زندگی خود را از طریق راه­هایی مانند: رنگ آمیزی دیوارها، استفاده از طرح ها مختلف کاغذ دیواری، استفاده از اشیا، دکوری، اسباب و اثاثیه متنوع منزل، استفاده از دیوارکوب ­هایی مانند تابلو و ساعت و …، نور پردازی و … همینطور نصب استیکرهای دیواری با اشکال و رنگهای متنوع، بالا ببریم.

اما سوال اینجاست: چگونه؟ چه ترکیب رنگ هایی را انتخاب کنیم؟

چرخه رنگ:

یکی از روشهای مفید برای رسیدن به تناسب رنگ در محیط و ایجاد هارمونی بین اثاثیه در طراحی داخلی استفاده از چرخه استاندارد رنگ می باشد.

چرخه رنگ – ایزاک نیوتن

چرخه رنگ یک دایره رنگ ابتدایی است که در آن رنگ‌های قرمز، زرد و آبی وجود دارند و در واقع دایره رنگ سنتی در هنرهای تجسمی به شمار می‌آید. سر آیزاک نیوتون (Sir Isaac Newton) در سال ۱۶۶۶ اولین نمودار رنگ دایره شکل را به وجود آورد.

او به دنبال روشی بود که بتوان از طریق آن در طراحی و نقاشی رنگ های مناسب را پیدا کرد.در نتیجه دایره ای ترسیم کرد، سه رنگ اصلی را در سه قسمت آن گذاشت، سپس دایره را به شش قسمت تقسیم کرد و در هر کمان مسانی رنگ های مجاور را با هم ترکیب کرد تا رنگهای ثانویه به وجود بیایند. می توانیم این کار را تا بی نهایت ادامه دهیم تا تمام رنگ ها در آن شامل شود و نهایتاً به چرخه رنگ دست پیدا کنیم.

پس بنابراین به طور ساده می توان گفت که چرخه رنگ از سه قسمت تشکیل شده است:

  • رنگ های اصلی یا اولیه: رنگ های اولیه زرد، آبی و قرمز رنگهایی خالص بوده که از ترکیب رنگ های دیگر ساخته نشده ٬ نمی توان این رنگ ها را با مخلوط کردن رنگ های دیگر بوجود آورد و در صورت ترکیب این سه رنگ ٬ حاصل رنگ سیاه یا قهوه ای خواهد بود.
  • رنگ های ثانویه که از ترکیب یکسان رنگ های اصلی و اولیه ایجاد می شوند. برای مثال رنگ سبز که از ترکیب زرد و آبی ، بنفش که از ترکیب آبی و قرمز و نارنجی که از ترکیب قرمز و زرد حاصل می شود رنگ ثانویه می باشند.
  • رنگهای میانی: رنگهای بی شمار میانی نیز از ترکیب میزانهای متفاوت رنگ های ثانویه با یکدیگر بوجود می آیند.

حال که اصول پایه ای چرخه رنگ توضیح داده شد به اینجا میرسیم که چطور از این ترکیب رنگ ها برای زیبا کردن محیط زندگی خود استفاده کنیم؟

استفاده از هارمونی رنگها:

هارمونی رنگ عبارت است از ترکیب دو یا چند رنگ که در کنار یکدیگر ترکیب جذاب و معنی داری را به وجود بیاورند. با استفاده از چرخه رنگ می توانیم چند هارمونی شناخته شده رنگ را به وجود آوریم:

۱-رنگ های هارمونیک مکمل:

این رنگ ها در چرخه رنگ روبه روی یکدیگر قرار دارند. در جایی که استفاده می شوند نشان دهنده نضاد هستند. موارد مورد استفاده این ترکیب زمانی است که بخواهیم روی آیتمی تاکید کنیم و آن را از یک زمینه برجسته تر نشان بدهیم. در صورتی که مایل به استفاده از رنگهای متضاد در طراحی دکوراسیون هستید لازم است ترکیب رنگها به گونه ای باشد که یکی از رنگ ها به صورت محسوس نسبت به دیگری غالب باشد. در غیر این صورت کنتراست و تضاد حاصل آزار دهنده خواهد بود.

color-scheme-complementary

استفاده از رنگ‌های مکمل در طراحی داخلی

۲- رنگ های همجوار

این رنگها دارای یک ریشه رنگی هستند برای مثال می توانید رنگهای سبز ٬ سبز آبی ٬ آبی بنفش و بنفش را در چرخه رنگ در نظر بگیرید که همگی در آبی مشترک هستند . رنگهایی که با هم هارمونی دارند همواره بخوبی در دکوراسیون کنار یکدیگر قرار گرفته و آرامش را به بیننده القا می کنند. این رنگ ها بیشتر در طبیعت به چشم می خورند و ترکیب آنها با یکدیگر برای چشم دلنشین هستند. این ترکیب رنگ بیشتر در هتل ها و فضاهایی که هدف آنها آرامش بخشی است استفاده می شوند.

color-wheel-neighbors

استفاده از رنگ‌های همجوار در طراحی داخلی

۳- رنگ های سه تایی (مثلی متساوی الاضلاع):

این رنگ‌ها در دایره رنگ در ۳ نقطه مساوی قرار گرفته‌اند (سه گوشه مثلث متساوی‌الاضلاع). هارمونی در رنگ‌های سه‌تایی کاملا پرتحرک هستند، حتی اگر آن ها بسیار کم‌رنگ و یا ترکیب شده با خاکستری به کار برده شوند. برای داشتن یک هارمونی سه‌تایی موفق باید توازن را دقیقا رعایت کرد؛ یک رنگ را رنگ اصلی و دو رنگ دیگر را پایه آن قرار دهید.

استفاده از این رنگ ها طراوت ، تازگی و مدرن بودن را القا میکند.

color-wheel-triadic-color-scheme-usage

استفاده از رنگ‌های سه تایی در طراحی داخلی

۴- رنگ های سه تایی (مثلی متساوی الساقین):

یکی از راه‌های انتخاب رنگ‌های سه‌تایی استفاده از تکنیک مکمل متساوی‌الساقین است. برای رسیدن به این سه رنگ ابتدا باید یک رنگ را به عنوان رنگ اصلی انتخاب کنید و سپس دو رنگ کناری رنگ مکمل این رنگ اصلی را نیز انتخاب کنید. در این حالت سه رنگ شما مشخص می‌شوند.

color-wheel-split-complementary-usage-2

استفاده از رنگ‌های سه تایی در طراحی داخلی

۵- رنگهای مستطیلی و مربعی:

این رنگ ها در چرخه رنگ دو به دو رو به روی همدیگر هستند به طوریکه دو تا از آنها طیف رنگهای گرم و دو تا طیف رنگ های سرد را پوشش می دهند. بنابراین با استفاده از آنها تعادل رنگ در فضا به وجود می آید. البته بکار گیری این ترکیب هارمونی رنگ مقادری مشکل است و نیاز به آشنایی و تسلط شخص به چرخه رنگ داشته باشد تا بتواند فضایی دلنشین وجود آورد.

rectangle-tetradic-and-square-color-scheme

البته باید بدانید که دلیلی ندارید قوانین مربوط به چرخه رنگ را موبه‌مو رعایت کنید؛ بهتر است آن‌ها را به عنوان یک دستور‌العمل در نظر بگیرید. طراحان حرفه‌ای از چرخه رنگ به عنوان اساس کار خود استفاده می‌کنند اما هنگام کار با توجه به نیازها و ایده‌ها تغییراتی را در آن‌ها اعمال می‌کنند.

چطور ترکیب بی نقصی از این رنگها در کنار یکدیگر به وجود بیاوریم؟

می توانید به راحتی و با مراجعه به آدرس http://www.sessions.edu/color-calculator ترکیب رنگ خود را ایجاد کنید.

کار در این صفحه بسیار ساده بوده و شامل سه مرحله است.

۱- در مرحله اول رنگ پایه خود را انتخاب می کنید.

۲- در مرحله دوم حالت ترکیب رنگ ها را انتخاب می کنید.

۳- در مرحله سوم سایت ترکیب رنگ پیشنهادی را برای شما ارائه میدهد.

امیدواریم زندگی پر از رنگهای شاد داشته باشید.

نویسنده : علی خادم الرضا