ورود و عضویت
0

سبد خرید شما خالی است

×

تأثیرات رنگ ها بر هوش کودکان

writerdeco
۱۳ دی ۱۴۰۰
Rate this post

سلام خدمت شما مربی گرامی امروز، در این لحظه و در این مکان می خواهیم درباره تاثیرات رنگ ها بر یادگیری و هوش کودکان مطالب مفیدی را به شما ارائه کنیم

همراه ما باشید

 

رنگ ها در همه جا وجود دارند و از قابل توجه ترین ویژگی های دنیای اطراف ما هستند. رنگ بخشی از زبان و فرهنگ است. انسان ها از طریق بینایی با دنیای رنگی ارتباط برقرار می کنند.

برای کودکان 0 تا 6 ساله، «یادگیری و بازی» یک مرحله طلایی برای رشد مغز آنها است، به آنها کمک می کند تا از نظر جسمی، روحی و فکری به طور کامل رشد کنند.

سیستم عصبی کودکان از هفته هشتم بارداری به سرعت رشد می کند و تا 6 سالگی، مغز آنها تقریباً به اندازه مغز بزرگسالان می شود. یکی از مطالعات یونیسف نشان داده است که نیمی از هوش کودکان از بدو تولد تا 4 سالگی رشد می کند. بنابراین، اگر در این دوره روی هوش فرزندانتان سرمایه گذاری نکنید، گذر زمان رشد هوششان را محدود خواهد کرد.

 

کودکان با تجربه کردن می آموزند

کودکان می توانند خیلی زود همه چیز را یاد بگیرند، زیرا آنها در دنیای متفاوتی نسبت به ما بزرگترها زندگی می کنند و به شیوه های متفاوتی تجربه کسب می کنند. کودکان خردسال نسبت به اشیائی که برای اولین بار آنها را می بینند حساسیت بیشتری دارند. آنها بدون شنیدن حرف های ما و فقط با دیدن اعمال و رفتار ما، چیزهایی یاد می گیرند. (یادتان باشد که نوع رفتار شما بزرگترین آموزش برای آنهاست)

تجربه و یادگیری در کودکان

تجربه و یادگیری در کودکان

 

یادگیری کودکان از طریق تجربیات، به تقویت ارتباطات عصبی در مغزشان کمک می کند. زیرا میلیاردها اتصال متراکم و شبکه ای از اعصاب را در مغز ایجاد می کند. ارتباطات سلول های مغزی تعیین می کند که فرد چگونه باشد. اگر والدین به رشد مغزی کودکان توجه کنند، می توانند به آنها در ایجاد ویژگی ها و اخلاقشان کمک کنند. از طرف دیگر، اگر کودک به طور صحیح آموزش نبیند، در آینده پرورش مغزش بسیار سخت تر خواهد بود.

 

هوش کودکان چند وجهی است

هوش به عنوان یک توانایی عمومی، طیف وسیعی از توانایی ها و استعدادها را در بر می گیرد. هوارد گاردنر روانشناس دانشگاه هاروارد با ارائه نظریه هوش های چندگانه می گوید: هوش ذاتی هر انسانی از 8 نوع هوش تشکیل شده است که برای بهبود کلی قدرت مغز و قدرت جسم هر فرد همکاری می کنند:

هوش زبانی

هوش ریاضی

هوش بصری-فضایی

هوش ریتمیک و هارمونیک

هوش حسی

هوش ارتباطی

هوش درون فردی

هوش طبیعی

برای آن دسته از کودکانی که از لحاظ هوش بصری-فضایی بسیار عالی هستند، رنگ ها و تصاویر روش موثری برای انتقال پیام هستند. کودکان معمولا به کتاب ها، ظروف و اسباب بازی های رنگارنگ توجه می کنند و از آن ها لذت می برند. این نوع هوش می تواند از طریق پشتکار توسعه یابد و مانند یک کاتالیزور(سرعت دهنده)، اشتیاق به کسب تجربه با رنگ ها را افزایش دهد.

برخی از افراد مشهور مانند ادیسون، پیکاسو، لوید رایت و داوینچی از هوش بصری-فضایی برجسته ای برخوردار بوده اند.

 

واکنش کودکان به رنگ ها

پس از تولد، چشمان کودک بینایی دارد اما در آن زمان مغز آماده پردازش اطلاعات پیچیده نیست. بنابراین توانایی کودک برای درک رنگ ها بسیار محدود است.

در سن 3 ماهگی، بیشتر بچه ها تشخیص واضح تری از رنگ ها دارند. آنها از نقاشی های سیاه و سفید، به رنگ های محبوب مانند نارنجی، قرمز یا آبی روی خواهند آورد.

در سن 5 ماهگی، دید رنگی کودکان بسیار زیاد رشد می کند.

در حدود 3 یا 4 سالگی، کودکان رنگ های اصلی را تشخیص می دهند و نام می برند. هنگامی که از آنها به عنوان ابزار یادگیری برای توصیف اشیاء و گفت و گو کردن با دیگران استفاده می کنند، می توانند مهارت های زبانی خود را پرورش دهند. رشد بینایی رنگی کودک تا 10 سالگی ادامه دارد. به طور متوسط چشم انسان می تواند 150 رنگ مختلف را در نور مرئی مشاهده کند!

"توجه کودکان به رنگها

“توجه کودکان به رنگها

 

به گفته محققان، تأثیر رنگ ها بر انسان بسیار مهم است. وقتی رنگ از چشم به مغز فرستاده می شود، مغز هورمونی آزاد می کند که بر احساسات، ذهن و سطوح انرژی تأثیر می گذارد. اثرات مثبت و منفی روانشناسی رنگ را می توان در انسان بر اساس ترکیب رنگ های استفاده شده مشاهده کرد. به عنوان مثال، کودکان ممکن است در اتاقی که کاملاً زرد رنگ شده احساس ناراحتی کنند اما در اتاقی که زرد با آبی و سبز ترکیب شده، احساس امنیت و آرامش کنند.

 

 

|| بیشتر بخوانید: 15 عامل بر روی رشد و تغذیه فرزند شما! | خردسال و کودک | سایت دکورووم

 

تاثیر رنگ بر هوش کودکان

رنگ ابزاری مهم برای تقویت یادگیری و رشد هوش انسان، به ویژه در مرحله طلایی کودکی است. رنگ نه تنها در زیبایی شناسی نقش مهمی دارد، بلکه بر روی فیزیولوژی، سلامتی، احساسات، درک، یادگیری و رفتار فرد نیز تأثیر دارد.

در گروه سنی پیش دبستانی، کودکان مدرسه رفتن را شروع می کنند اما نمی توانند از مهارت های خواندن و نوشتن در ارتباطات استفاده کنند، بنابراین استفاده از رنگ ها به عنوان ابزار یادگیری ضروری است. به عنوان مثال، در ریاضی از تشخیص رنگ برای طبقه بندی و مقایسه استفاده می شود. کودکان یاد می گیرند رنگ ها را شناسایی کنند و از رنگ ها به عنوان ابزاری برای توصیف هرچیزی استفاده کنند. روانشناسان و متخصصان اطفال روسی معتقدند که رنگ ها نه تنها به کودکان کمک می کنند احساس بهتری داشته باشند بلکه باعث افزایش هوش، تمرکز و توجه آنها می شوند.

"تاثیر رنگ بر هوش کودک

“تاثیر رنگ بر هوش کودک

 

هر رنگ دارای طول موج است و به روش های مختلف، هم بدن و هم مغز را تحت تأثیر قرار می دهد. استفاده از رنگ و موقعیت مناسب می تواند بر یادگیری کودک شما تأثیر بگذارد. تعدادی از مطالعات در مورد تأثیر رنگ بر عملکرد مغز نتایج غیر منتظره ای را نشان داده است.

رنگهایی که در رشد هوش کودکان تاثیر دارد:

قرمز:

بعد از سیاه و سفید، قرمز رنگی است که کودکان چند هفته بعد از تولد تشخیص می دهند. کودکان به شدت به این تک رنگی رنگارنگ علاقه مند هستند. رنگ قرمز به کودکان کمک می کند تا مدت بیشتری به خاطر بسپارند زیرا تأثیر بیشتری روی حواس دارد. همچنین می تواند به بهبود تمرکز و کارایی کمک کند.

سبز:

سبز رنگی است که چشم های ما در تاریک ترین سطوح به راحتی می توانند آن را تشخیص دهند. این رنگ در همه جا وجود دارد. سبز رابطه خاصی با اعصاب کودکان دارد، کمک می کند تمرکز کنند، مهارت های تفکر را پرورش دهند و به دنبال کشف دنیای اطراف خود باشند. علاوه بر این، رنگ سبز احساس آرامش ایجاد می کند و به کودکان کمک می کند تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند.

آبی: آبی رنگ اعتماد، اعتماد به نفس و هوش است. آبی باعث فعالیت فکری، استدلال و تفکر منطقی می شود و سرعت یادگیری را بالا می برد. تُن آبی تیره باعث می شود تفکر کنند و رنگ آبی روشن ذهن را آرام می کند و به تمرکز کمک می کند.

سفید:

سفید رنگ ملایمی است، به راحتی قابل دیدن است و خیره کننده و آزار دهنده نیست؛ بنابراین، باعث ایجاد آرامش و سبکی در روح کودکان می شود. سفید عاجی به افزایش یادگیری و هوش کودکان کمک می کند.

صورتی:

صورتی یک رنگ روشن است که به دلیل ظرافت، ملایم و احساسی بودن ترجیح دختران و به طور کلی زنان است. رنگ صورتی به کودکان خردسال کمک می کند تا همیشه احساس آرامش و ملایمت داشته باشند و راحت به خواب عمیق بروند. کودکان در اتاق صورتی احساس راحتی بیشتری می کنند و خواب بهتری دارند. به لطف آن، هوش کودک دائماً رشد می کند.

زرد:

رنگ زرد احساس گرمی ایجاد می کند و عملکرد ذهن را بهبود می بخشد. زرد روشن، احساس شادی و لذت می دهد. زرد کمرنگ باعث می شود احساس فعالیت و خلاقیت کند. زرد تیره احساس راحتی را ایجاد می کند. با این حال، اگر بیش از حد استفاده شود می تواند باعث سوزش چشم، استرس و ناراحتی شود.

نارنجی:

نارنجی ترکیبی بین قرمز و زرد است. نارنجی رنگی بسیار سرزنده و پرانرژی است. نارنجی باعث تفکر منطقی می شود، حافظه را تقویت می کند و به طور بالقوه اکسیژن مغز را افزایش می دهد. به این ترتیب مغز بهتر کار می کند، خلاقیت بیشتری دارد و باهوش تر است.

بنفش:

بنفش ترکیبی از شدت قرمز و قدرت آبی است. بنفش نمادی از قدرت و خلاقیت است، این رنگ احساس آرامش زیاد و گرما را به ارمغان می آورد. تحقیقات نشان داده است که 75 درصد نوجوانان بنفش را به رنگ های دیگر ترجیح می دهند.

 

کودکان کم سن و سال به رنگ های گرم و روشن جذب می شوند، دانش آموزان ابتدایی رنگ های روشن تر و دانش آموزان دوره متوسطه اول رنگ هایی مانند سبز و آبی را ترجیح می دهند. بیشتر افراد رنگ های تیره مانند شرابی، آبی تیره و بنفش را ترجیح می دهند. بنابراین، خانواده و مدرسه باید شرایطی را برای استفاده از تأثیر رنگ ها برای رشد هوش کودکان فراهم کنند.

حالا سوال این است که، والدین و معلمان چگونه باید به رشد هوش کودکان کمک کنند؟

 

استفاده از رنگ ها در تزئین اتاق خواب، اتاق های بازی و مکان های یادگیری کودکان استفاده کنید

فضاهای رنگارنگ محیط مناسبی برای رشد کودکان خواهند بود. در سنین پایین، باید رنگ های روشن و چشم نواز مانند زرد، سبز، آبی، سفید، نارنجی یا صورتی را انتخاب کنید. از 5 تا 10 سالگی می توانید اتاق را با مضمون(تِم) تزئین کنید. تا به کودک در رشد مغز و عشق به فضای خصوصی خود کمک کنید.

"استفاده از رنگ ها برای تزیین اتاق کودک

“استفاده از رنگ ها برای تزیین اتاق کودک

 

اگر می خواهید روحیه و رفتار کودک را تنظیم کنید، از تغییر رنگ شروع کنید. به یک کودک نسبتاً منفعل با انتخاب رنگ های روشن مانند نارنجی، زرد یا قرمز کمک کنید تا اعتماد به نفس و قدرت بیشتری پیدا کند. برای کودکان فعال، اتاق را با سبز و آبی تزئین کنید تا روحیه آنها همیشه پایدار و آرام باشد. با انتخاب رنگ های روشن ضریب هوشی آنها بالا می رود و خلاق تر خواهندبود. اگر اتاق دارای رنگ تیره باشد، ضریب هوشی آنها پایین می آید و واکنش های کودک با سرعت کمتری انجام می شود.

 

به کودکان کمک کنید رنگ ها را از طریق ارتباط با بزرگسالان تشخیص دهند

کودکان را از طریق فعالیت های تعاملی، ارتباط روزمره با والدین، بستگان، معلمان و دوستان با رنگ ها آشنا کنید. مثلا هنگام پوشیدن لباس انها را با او مرور کنید، هنگام دیدن عکس یا انیمیشن از او بخواهید مثلا همه اشیاء آبی را به شما نشان دهد یا موقع بازی با اسباب بازی ها از او بخواهید آنها را بر اساس رنگ دسته بندی کند.

 

اجازه دهید کودک شما نقاشی، شکل و رنگ را بیاموزد

دانشمندان و روانشناسان ادعا می کنند که کودکان زیر 18 ماه قادر به استفاده از تصاویر رنگارنگ به عنوان نمادی برای انتقال افکار و احساساتشان هستند. کودکان شروع به آشنایی با مداد رنگی می کنند تا آنچه را که فکر می کنند بکشند، حتی چیزهای ابلهانه! کودکان از 2 تا 9 سالگی باید رنگ آمیزی، نقاشی، مدل سازی با مداد رنگی و یا مدل سازی با خاک رس را تمرین کنند. اینها وسیله های سرگرم کننده و مفید برای یادگیری هستند.

کودکان نقاشی می کشند تا احساساتشان را بیان کنند

کودکان نقاشی می کشند تا احساساتشان را بیان کنند

 

شما باید زمانی را به آنها اختصاص بدهید. و از طریق بازی و نقاشی کشیدن نکات مطرح شده را به آن ها آموزش دهید. درضمن همیشه به آنها احترام بگذارید، و سعی کنید. اتاقشان را با نمادها و برچسب های دیواری زیبا و کارهای هنری خودشان تزئین کنید. تا احساساتشان حفظ و تقویت شود.

 

به طور خلاصه اگر می خواهید. فرزندتان بهتر یاد بگیرد، به قدرت رنگ ها توجه کنید. از آنجا که 80 درصد از مغز اطلاعات را به صورت بصری دریافت می کند، هنگام آموزش دادن کودکان در خانه برای جذابیت آموزش، از عناصر رنگی استفاده کنید.

 

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشه

منتظر مطالب آموزنده ما باشید

 

 

برای دیدن طرح های برچسب اتاق کودک با رنگهای مناسب به اینستاگرام ما سر بزنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • SKU
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • Add to cart
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه
کمک میخوای؟ سوال داری؟